Március 15. + még valami
Neked, mi jut eszedbe március 15-ről? A legtöbben nemzeti ünnepünkként gondolnak rá.
Pedig én ismerek még legalább 5 másik dolgot is, amelyek március 15-höz kapcsolódnak és csak nagyon kevesen gondolnak így, vagy így is, rá.Nézzük csak, mire gondolunk ilyenkor, normális körülmények között:
- nemzeti ünnep,
- piros betűs ünnep a naptárban,
- munkaszüneti nap,
- fizetett ünnep,
- nem kell suliba menni,
- zárva vannak az üzletek
- és a többi.
Ez már a 2. március 15-e, amelyre másként fogunk visszaemlékezni, mint a korábbiakra. Sőt, meg merem kockáztatni, hogy a történelemkönyvekbe is bele fog kerüli.
No, de helyzet ide, vírus oda, az ünnep az azért mégiscsak ünnep.
Az első 4 pontot mindenki érti, magyarázatra nem szorul egyik sem.
Az 5./ és a 6./ pont meg már elkezdődött ettől az ünnepnaptól függetlenül is.
Akkor hát beszélgessük a stb-ről!
A nemzeti ünnep mindannyiunknak a vérében van. Hiszen a világon mindenütt – a magyar ajkú embereknek – március 15-ről ez az első gondolata.
Van azonban március 15-nek egy nemzetközi apropója is, mégpedig az, hogy a Fogyasztóvédelem Világnapja is, de a Fogyasztók Napja is egyben.
Miért érdekes ez nekünk?
Vitathatatlan, hogy anyanyelvünk és nemzetiségünk szerint magyarok vagyunk. Ezen túlmenően részei vagyunk egy másik társadalomnak is. A fogyasztók társadalmának, mert ugye amíg élünk, szükségleteink és igényeink vannak. Tehát, fogyasztunk. Az, hogy mennyit és jól megfontoljuk-e vagy felülünk a pénztárca-nyitogató reklámoknak, már egy másik történet. 😀
Mit kell és mit érdemes tudni róla?
Tudatos fogyasztónak lenni nehéz dolog. 30-40 évvel ezelőtt a termékek és szolgáltatások köre nagyon szűk volt. A robbanás szerűn bekövetkezett növekedés komoly kihívás elé állít valamennyiünket. Fontos tehát tudnunk, milyen fogyasztói/vásárlói jogaink vannak, mint vásárlónak, a hagyományos és a újonnan megjelent kereskedelmi formákban egyaránt.
J. F. Kennedy volt, aki – 1962. március 15-én – először foglalta össze, nyilvánosan, a fogyasztók alapvető jogait, az alábbiak szerint:
- a biztonság,
- az információ,
- a választás és
- a képviselet.
Történelmi jelentőségű esemény volt, mert ezt követően a kormányok és az ENSZ is elismerte, hogy minden állampolgár, fogyasztói minőségében, rendelkezik alapvető jogokkal.
Az évek során a deklarált fogyasztói jogok száma megduplázott. Kiegészült
- a meghallgatáshoz,
- a kártérítéshez,
- az oktatáshoz,
- és az egészséges környezethez
való jogok is ide tartoznak.
Mindez tovább bővült az elektronikus kereskedelem elterjedésének hatására az elállási joggal és az adataink védelmének, biztonságának jogával.
A megünneplésére 21 évet kellett várni. 🙂 Amióta az ENSZ 1985-ben felvette a világnapok listájára, azóta március 15. a Fogyasztóvédelem Világnapja.
A tudatos vásárlásnak három fontos eleme van:
- az igényednek is és a pénztárcádnak is megfelelő üzletben vásárolj;
- figyelmesen, megfontoltan válaszd ki az terméket, mielőtt a kosárba teszed;
- mindig legyél tisztában a jogaiddal.
Így lett – nekünk, magyaroknak március 15. – az 1848-49-es forradalom- és szabadságharc ünnepe mellett – Fogyasztóvédelmi Világnap is.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!